Розірвання шлюбу в судовому порядку

Відповідно до норм сімейного законодавства, а саме статті 104 Сімейного кодексу України (далі СК України) припинення шлюбу внаслідок його розірвання є однією зі підстав припинення шлюбу.

Чинним законодавством України встановлено декілька варіантів припинення шлюбу, однак зараз звернемо свою увагу саме на припинення шлюбу внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Якщо Ви маєте неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, то таке розірвання шлюбу можливе виключно у судовому порядку.

ВАЖЛИВО! Відповідно до положень сімейного законодавства України позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Розірвання шлюбу в судовому порядку здійснюється у трьох формах:

  1. Розірвання шлюбу у порядку окремого провадження (ч. 3 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України)
    Ця форма можлива у випадку, якщо розірвання шлюбу здійснюється:
    • за спільною заявою подружжя, яке має дітей;
    • чоловіка/дружини, якщо одного із подружжя було засуджено до позбавлення волі.
  2. Розірвання шлюбу у порядку позовного провадження
    Ця форма застосовується у випадку, коли чоловік/дружина заперечує проти розірвання шлюбу або ухиляється від подання спільної заяви подружжя до органу РАЦС чи суду.
    При розірванні шлюбу
  3. Розірвання шлюбу у порядку спрощеного провадження

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення.

При поданні позовної заяви до суду також потрібно враховувати, що така позовна заява має відповідати вимогам статті 175 Цивільно-процесуального кодексу України.

За подачу позовної заяви до суду потрібно буде заплатити судовий збір, який станом на кінець 2021 року складає:

  • для розгляду справи в порядку окремого провадження та спрощеного провадження - 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (454.00 гривень);
  • для розгляду справи в порядку позовного провадження (спрощеного провадження) - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (908.00 гривень).

Збір сплачується позивачем, тобто особою, яка звертається до суду з позовом.

У разі припинення шлюбу внаслідок його розірвання на підставі судового рішення – датою припинення шлюбу є день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу. Слід зауважити, що на відмінну від розірвання шлюбу через органи РАЦС, у випадку розірвання шлюбу в судовому порядку свідоцтво про розірвання шлюбу не видається. Документом, який встановлює факт розірвання шлюбу судом, є саме рішення суду, яке набрало законної сили.

Для чого ж потрібен адвокат в такому процесі? По-перше, адвокат оформить та направить позовну заяву з усіма додатками до необхідного суду (у випадку можливості вибору підсудності, то найбажанішим варіантом для клієнта) таким чином, аби Вона не була відхилена судом. Надалі, якщо не існує взаємо згоди, що наприклад cуми аліментів, або інший із подружжя взагалі не бажає їх платити, існує конфлікт щодо поділу майна нажитого під час шлюбу, та інших питань, які можуть виникнути в процесі розлучення, то профільний сімейний адвокат проаналізує та надасть усну консультацію/побудує грамотну стратегію дій в суді та поза ним, враховуючи інтереси клієнта. Також, враховуючи сучасний технічний прогрес, немає різниці де ви перебуваєте наразі, будь-то Київ, Чернігів, Харків, Дніпро, Львів чи будь-яка інша точка на мапі України, сімейні адвокати нашого об’єднання в змозі допомогти Вам однаково ефективно, потребуючи Від вас фотокопій або сканкопій необхідних документів.

Запишіться на консультацію

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті